wtorek, 18 grudnia 2012

Rakiety Śnieżne.


Zimą na łąkach, polach i otwartych terenach zbiera się duża ilość śniegu, co bardzo utrudnia nam wędrówkę po takich miejscach. Problem polega na wbijaniu się nogami w śnieg, kiedy chodzimy w butach. Rakiety śnieżne służą do rozkładania ciężaru naszego ciała, po możliwie jak największej powierzchni na śniegu.
Wykonanie takich rakiet śnieżnych jest bardzo łatwe, ale zajmuje to niestety trochę czasu. Jest dużo sposobów robienia takich rakiet, więc ja zrobiłem swoim pomysłem, którego nie znalazłem w internecie.
Zaczynam od poszukiwań długich, chudych odcinków świerkowego drąga. Wyginam je w kształt łezki, zaczynając wyginanie od grubszej strony i związuję sznurkiem.


Dołączamy teraz dwa lub trzy kije, na których będziemy opierać stopy. Mocowanie musi być bardzo mocne, ponieważ te części będą musiały wytrzymywać silne szarpanie.


      Na koniec pomiędzy żebra wciskamy świerkowe gałęzie lub cokolwiek co rozłoży nasz ciężar ciała. Ja przełożyłem pęk gałęzi świerkowych jedną stroną, a wyjąłem drugą.


Jeżeli chodzi o wiązanie rakiety z butem to również trzeba bardzo mocno związać. Na zdjęciu pokazałem jak ja wiązałem, ale sposobów jest mnóstwo. But przywiązujemy do przedniego kija tak, aby pięta mogła swobodnie się poruszać góra-dół. Najlepiej wiązać linką, bo jest bardziej elastyczna. Ja nie chciałem dzielić na pół mój długi kawałek linki, dlatego pokazałem liną, którą raczej nie powinno się tego robić. 




Przyznam, że moje rakiety były na mnie trochę za duże, ale dało się w nich chodzić. Trzeba też umieć ocenić czy opłaca się robić rakiety, kiedy do przejścia mamy krótki  odcinek...

Kiedy tak się stanie proponuję prawie równie dobre rozwiązanie na śniegową skorupę.
Prowizoryczne rakiety można zrobić dosłownie w 15 minut. I tutaj znowu z pomocą przychodzi świerk. Gałęzie układamy w jeden pęk i mocno związujemy. Można związać z obu stron. Musimy pamiętać o dużej ilości gałęzi, w przeciwnym razie but przebijać może się nam przez gałęzie i na nic się to nie zda. U mnie na zdjęciu widać rzadki pęczek świerkowych gałęzi, ponieważ nauka jest bardzo ważna - ale świerki ważniejsze i bez sensu je ścinać tylko dla zdjęć.. 




Efekt działania rakiet śnieżnych ;)


Uważam, że wykonanie takich rakiet śnieżnych jest bardzo przydatną umiejętnością, ponieważ nie warto zapadać się w śniegu po pas i marnować siły potrzebne do dalszej wędrówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz