Jakiś czas temu budowałem ławeczkę obozową, a nie miałem czym tak naprawdę związać oparcia, więc postanowiłem że nauczę się jak robić prymitywne linki. Nie jest t trudna sztuka, natomiast jest dość czasochłonna. Linki takie można robić praktycznie z każdego rodzaju drzew. Najlepiej do tego nadaje się lipa, ponieważ wykorzystywana była do produkcji sznurów i powrozów. O jej doskonałych właściwościach mechanicznych świadczy fakt, że wiązano nimi okręty przemierzających morza Wikingów. No, a nasi przodkowie chodzili w łapciach z lipowego łyka. Ja nie miałem dostępu do tej rośliny, natomiast z wierzby równie dobrze się plotło.
Oddzielamy korę wierzby od drewna uzyskując możliwie jak najdłuższy kawałek. Jeśli kora się przerwie wzdłuż włókien nie ma się co martwić, bo później i tak będziemy je rozdzielać.
Pozbywamy się twardej kory zewnętrznej.
Oczyszczona, przygotowana kora do dalszej obróbki.
Przycinamy teraz odpowiedniej długości oraz grubości włókna kory, a następnie można je jeszcze rozdrobnić, aby włókna się rozdzieliły. Najlepiej robić to zębami używając do zmiękczania śliny.
Teraz dopiero produkt jest dobrze przygotowany.
Przystępujemy do skręcania. Są 2 sposoby skręcania linek:
SPOSÓB I
Włókno obsadzamy ciasno w szczelinie, tak aby się nie odkręcało i zaczynamy kręcić. Kierunek obrotu nie jest ważny, ale ważne jest , aby kręcić w jedną i tą samą stronę.
Kiedy włókna będą skręcone na całej długości, dzielimy na pół i obsadzamy drugi koniec w szczelinie. Następnie puszczamy palcem linkę, pomagamy jej się obrócić i gotowe.
Taki sposób jest szybszy w wykonaniu, ale niestety linka traci na długości po złożeniu na pół.
SPOSÓB II
Równej długości i grubości włókna nakładamy na siebie około 5 cm.
Kręcimy obie końcówki w tą samą stronę tak długo,aż powstanie taka mała pętelka.
Co jakiś czas możemy sobie przytrzymać całość w zębach.
Nie należy trzymać końcówki cały czas w ustach, bo ona też przecież się cały czas obraca.
Kiedy skończymy już skręcanie pierwszym jak i drugim sposobem, na końcu najlepiej zrobić węzełek, po to aby się nie rozkręciło.
Tak wygląda gotowy produkt.
W sposobie drugim jest sytuacja odwrotna. Nie tracimy na długości linki tylko na czasie.
Linki można łączyć w nieskończoność najlepiej węzłem płaskim.